logo
 menu

6 praktických tipů, jak vybrat pojištění domácnosti

Napsal
28.11.2021

Chystáte se nastěhovat do bytu, který budete mít v nájmu, a nevíte, jaké zvolit pojištění pro případ, že by se něco stalo majiteli s vybavením? Nebo jste si zařídili Vaše vlastní bydlení a váháte, jak si svůj majetek chránit? S pomocí našich šesti tipů Vám pomůžeme zjistit, jak vybrat pojištění domácnosti.

Co je pojištění domácnosti, co zahrnuje a co vše od něj můžete chtít, jsme již rozebírali v předchozím článku. Ačkoliv Vám pojištění domácnosti nedokáže nahradit citovou újmu nad ztracenými věcmi, ani čas, který jste věnovali jejich výběru a nákupu, umožní Vám při správném nastavení a výběru pořídit si z pojistného plnění věci nové. Jak vybrat pojištění domácnosti?

Limity

Při sjednávání pojištění se soustřeďte na správné nastavení pojistných částek. Limity pojistného plnění jsou maximální částky, které Vám budou pojišťovnou vyplaceny. Jak vybrat pojištění domácnosti se správnými limity? Projděte si Váš byt a spočítejte si hodnotu Vašeho majetku. K ruce si vezměte tužku a papír a napište si, za kolik byste tuto věc, nebo jí podobnou, koupili nyní. Na televizi, ani na ledničku nejspíš nezapomenete. Podívejte se ale i na malé věci - třeba na knihy, hračky pro děti. 

U pojištění si také pohlídejte, v jakých cenách se pojistné plnění má vyplácet. Může jít o cenu novou, obvyklou, nebo cenu časovou. Nová cena je taková, za jakou můžete danou věc aktuálně koupit. Obvyklá cena je ta, za kterou byste danou věc obvykle aktuálně prodali. Pokud vlastníte kolo v hodnotě čtvrt milionu, v rámci obvyklé ceny byste za něj dostali jen cenu jako za běžné kolo. Časová cena pak taková, jakou měla daná věc před pojistnou událostí. Vypočítá se tak, že byste od nové ceny odečetli opotřebení. 

Nejen televize, ale i knihovna s mnoha knihami se započítává do pojištění domácnosti.
Při počítání hodnoty majetku v domácnosti nezapomeňte ani na Vaše knihy. Obvykle jsou s nimi v součtu spojené poměrně vysoké výdaje. Proto se i na ně soustřeďte na cestě, jak vybrat pojištění domácnosti. 

Podpojištění

Uvést záměrně, nebo i z neznalosti, nižší hodnotu majetku může vést ke zbytečnému zklamání. Jedinou výhodou snad bude nižší platba pojistného. Ve chvíli, kdy dojde k pojistné události a má být vyplaceno pojistné plnění, můžete být nemile překvapeni hned dvakrát. Vyplacená částka nemusí stačit na nákup nových věcí a pojišťovny navíc mohou podpojištění penalizovat a krátit pojistné plnění. 

Spoluúčast

Spoluúčast představuje částku, jakou se budete podílet na pojistné události. Při sjednávání pojištění se může zdát sjednání spoluúčasti jako jednoduchý způsob, jak si zajistit úsporu. Ne vždy je ale sjednání spoluúčasti správný krok, jak vybrat pojištění domácnosti. Při malých škodách a vysoké spoluúčasti by pojišťovna škody neplatila a Vy byste tak nejen nezískali pojistné plnění, ale v dalším období by se Vám mohla zvýšit pojistka za časté škody. 

“U drobných škod se ale vysoko nastavená spoluúčast může vymstít. Pokud máte zájem krýt i drobné škody, nedávejte si raději žádnou spoluúčast, nebo třeba jen 500 Kč,“ doporučuje Boris Čuchran z Centra pojištění domu, jak vybrat pojištění domácnosti.

Pojištěné škody 

Pojištění domácnosti vybírejte také s ohledem na škody, které potřebujete pojistit. Povodeň ve třetím patře panelového bytu nebudete potřebovat pojistit, stejně tak ani vytopení sousedy v rodinném domě. Jak vybrat pojištění domácnosti? Zaostřete svou pozornost na sublimity, tedy na limity pojistného plnění, které se týkají konkrétních škod nebo konkrétního vybavení. Jde např. o částku na pojištění poškození skel, nebo poškození elektroniky. 

 “Vše nastavujte tak, aby to odpovídalo Vašim potřebám. Důkladně zvažte, jaká rizika Vaší domácnosti hrozí a jaká by ve Vašem pojištění představovala jen zbytečně placenou položku, která Vás s velkou pravděpodobností nepotká,” doporučuje ještě Boris Čuchran k tématu, jak vybrat pojištění domácnosti. 

Aktualizujte

Uzavřením pojistné smlouvy by neměla Vaše péče o pojištění usnout na vavřínech. Je vhodné alespoň jednou za dva roky smlouvy přezkoumat a porovnat ji s aktuální situací v domácnosti a znovu si projít kroky, jak vybrat pojištění domácnosti. 

Pořídili jste si nové vybavení? Vystačily by nastavené částky na pořízení nového vybavení bytu? Provedli jste v bytě rekonstrukci? I tu je vhodné do pojištění promítnout, a to co nejdřív. Nebo se naopak z domácnosti někdo vystěhoval, nebo jste zrušili televizi? I takovou změnu do pojištění promítněte co nejdříve. Samozřejmě platí, že nemusíte čekat až do konce pojistného období.