logo
 menu

Co je důležité při výběru pojišťovny u pojištění domu?

Napsal
29.11.2021

Pro svůj dům si chcete sjednat to nejlepší pojištění domu. Pokud nevíte, jak vybrat tu pravou pojišťovnu pro pojištění rodinného domu, tak kromě této základní otázky byste se měli zabývat i pojistným produktem, který zvolíte, a nastavením svého pojištění. Na pojišťovně pro pojištění domu záleží, ale ještě víc na konrétním pojistném krytí. Kritériem mohou být i reference ostatních klientů a zkušenosti s vaší pojišťovnou, jak vyplácí pojistná plnění.

Co je důležité při výběru pojišťovny u pojištění domu

Hodně dobře zvažte, jakou nastavíte u pojištění domu pojistnou částku. Úspora na ceně pojištění z důvodu sjednání nižší pojistné částky se v případě pojistné události nevyplácí. Dům za 6 milionů můžete pojistit na 3 miliony. V pojišťovnictví se tento stav nazývá podpojištění. Při pojistné události (totální likvidace nemovitosti) by vám bylo vyplaceno ale jen 1,5 milionu. Proč? Pojišťovna pojistné plnění krátí ve stejném poměru, v jakém je nemovitost podpojištěna. V našem příkladu by byl dům podpojištěn o polovinu.

Kde začít při zřizování pojištění domu

Ideální nabídka se nehledá snadno. Produktů je na trhu velké množství. Tuto práci vám usnadní kupříkladu srovnávač pojištění. Srovnávač pojištění Lativ zná detaily všech nabídek, výhody jednotlivých pojistných produktů, ale i jejich úskalí. Díky nim vás nasměruje na správný produkt. Vyzkoušejte naše Centrum pojištění domu Lativ, kde vám připravíme nabídku na míru.

Vybírejte podle rozsahu krytí a výluk z pojištění

Svoje pojistné potřeby si jednoduše můžete projít a zanalyzovat sami. Soustřeďte se na jednotlivá pojistná krytí a jejich rozsah. Co ve vaší lokalitě hrozí a jakých rizik se obáváte v souvislosti s vaší nemovitostí? Zvažte např. rozsah pojištění živelných pohrom, požáru, úderu blesku, povodně a záplavy, pádu stromu, vodovodních škod, zatečení atmosférických srážek, rozbití skel, přepětí v síti, loupeže a krádeže, nebo vandalismu. Před samotným sjednáním pojištění si také řádně přečtěte výluky.

„I tornádo je součástí pojistného krytí pojištění domu, a to už v základních variantách pojistných produktů. Pro pojišťovnu je v takovou chvíli důležité veškeré škody nejprve zdokumentovat a až poté začít s úklidem,“ popisují odborníci z Centra pojištění domu.

Kamenem rozbité okno.
Zvažte, jaká rizika má pojištění domu pokrývat. Mezi běžně pojišťovaná rizika patří třeba vandalismus, ale i tornádo.

Pojištění domu a pojištění domácnosti. Slevy, bonusy, připojištění

Zejména neudělejte chybu, které se někdy nevyvarují i profesionálové. Známe zkušené pojišťováky, kteří si sjednali pojištění domu bez pojištění domácnosti a neuvědomili si to. Když došlo k vytopení koupelny v patře domu a voda poničila i nábytek a osobní věci (knihy, notebook), divili se, že jim pojišťovna nehradila zaplavený notebook na stolu ve vytopeném přízemí. Pojištění domu bez pojištění domácnosti kryje jenom stavbu a stavební součásti domu. S pojištěním domu si vždy (kromě případu domu ve výstavbě) sjednejte i pojištění domácnosti.

Důležité je rovněž vybrat také správný rozsah doplňkového pojištění. Obvykle jde o některá z rizik pojištění domácnosti, což může být např. pojištění proti krádeži osobních věcí nebo připojištění odpovědnosti za domácího mazlíčka. I zde si do detailu prostudujte jeho obsah. Budete-li mít jasno v rozsahu pojištění a připojištění, soustřeďte se na cenu. Pojišťovny svým stávajícím klientům nabízí slevy, nebo dávají slevy za propojištění. Srovnávače pojištění dokáží nabídnout zajímavou cenu a porovnat jednotlivé nabídky.

Pojištění domu je věda. Jedná se o jeden z nejkomplikovanějších produktů, ale se srovnávačem pojištění si s tím poradí i laik.

Sjednáním pojištění by to ale nemělo končit. Ceny nemovitostí v posledních letech výrazně rostou, proto si vaše pojištění nechejte čas od času překontrolovat a připravit novou nabídku. V případě pojistné události byste v opačném případě s původním pojištěním nemuseli získat částku, která by vám pomohla zajistit srovnatelné bydlení.   

Hodnocení článku