logo
 menu

Na co zapomínáme při pojištění domácnosti?

Napsal
30.11.2021

Až polovina bytů a třetina domů nemá v České republice sjednáno pojištění domácnosti. Prasklý přívod vody dokáže ale v domácnosti způsobit velké škody, a to dokonce i ve chvíli, kdy je doma někdo přítomen a dokáže vcelku pohotově reagovat. Na co nezapomenout u pojištění domácnosti, aby fungovalo, jak má?

Zapomínáme si správně nastavit limity

Na jednu stranu by bylo nejjednodušší říct z hlavy nějakou částku a mít na ni majetek pojištěný, ale bývá daleko užitečnější, když si pro určení správné částky pojištění domácnosti vezmeme do ruky papír a propisku a byt si projdeme a přitom si sepíšeme majetek, který v něm je. Pro výpočet se dále zadává podlahová plocha bytu. Pokud si cenu nenastavíte správně, může dojít ke dvěma situacím.

  • Přecenění majetku. V takovém případě budete platit zbytečně vysoké pojistné, které vám v případě pojistné události nebude tak jako tak vyplaceno. Pojistné plnění se vyplácí jen v takové výši, v jaké je škoda.
  • Podhodnocení majetku. V takovém případě bude benefitem nižší platba pojistného, ale v případě pojistné události vám nebude vyplaceno pojistné plnění v plné výši, nýbrž bude kráceno v poměru, v jakém jste váš majetek podhodnotili.  

Tip Nezapomínejte ani na věci vyrobené na míru jako třeba designové vestavné skříně. Právě ty mohou být o poznání dražší než např. běžná spotřební elektronika.

Zapomínáme na pojištění odpovědnosti

Při sjednávání pojištění domácnosti zapomínáme na sjednání pojištění odpovědnosti. Přitom jedno bez druhého není plnohodnotné. Pojištění odpovědnosti kryje pojistníka resp. pojištěného a členy jedné domácnosti včetně mazlíčků, kteří neúmyslně způsobí újmu na majetku nebo zdraví jiných osob.  

Tip Uchovávejte si účtenky od dražších věcí ideálně v elektronické podobě, nebo mimo místo pojištění. Pojišťovny při likvidaci pojistné události pojištění domácnosti vyžadují účet. Pokud není účet k dispozici, vychází se z odhadovaných hodnot, pojišťovny mají nastaveny své limity, které bývají okolo 30 až 50 000 korun.

Pojištění odpovědnosti je důležité v případě bydlení v nájemním bytě. V takovém případě kryje škody, které způsobí pojistník na majetku majitele bytu. Stejně tak kryje škody, které způsobíme sousedům, ale i škody, které způsobí lidé, kterým jste domácnost svěřili k opatrování a její údržbě.

Obývací pokoj s televizí a počítačem.
Pojištění domácnosti si zřiďte, pokud si byt pronajímáte. 

Pojištění odpovědnosti už však nekryje škody, které si způsobí členové jedné domácnosti vzájemně, případně škody způsobené úmyslně nebo z hrubé nedbalosti.

Zapomínáme na pravidelnou aktualizaci

I přesto, že máme sjednané pojištění domácnosti a jsme si jistí jeho správností, měli bychom se k němu pravidelně vracet. Ačkoliv si řeknete, že se u vás doma nic za posledních několik let nezměnilo, opak může být pravdou. Vezměte si do ruky pojistku pojištění domácnosti a znovu si projděte byt. Některý majetek jste vyřadili, něco dokoupili, vyměnili, děti se narodily, nebo vystěhovaly, pořídil se nový nábytek, jiné hračky. Jsou to vlastně drobnosti, ale v součtu mohou znamenat hodně. Stejně tak si zkontrolujte údaje na pojistce – adresa, jméno pojistníka, atd.

Tip Jednou za dva roky si zopakujte kolečko po bytě s papírem a propiskou, abyste si spočítali stávající hodnotu majetku pro pojištění domácnosti.

Pojištění domácnosti je celkově jedno z těch levnějších, ale nevyplatí se „odfláknout“ jeho sjednání, nebo odhad cen majetku. Potřebujete-li podporu, obraťte se na nás v Centru pojištění domu Lativ, rádi vám pomůžeme. Stejně jako vám najdeme pojištění domácnosti, které nejlépe sedne vašim potřebám a potřebám domácnosti.

Hodnocení článku