logo
 menu

Kolik stojí pojištění domácnosti a nemovitosti - 3 příklady

Napsal
28.11.2021

Ceny nemovitostí v posledních letech poměrně strmě rostou. K růstu cen dochází i u vybavení domácnosti. S tím je třeba dbát na aktuální stav pojistných smluv, které by v případě pojistné události měly zajistit koupi adekvátního bydlení i vybavení. Kolik stojí pojištění domácnosti a nemovitosti?

Ukažme si obě varianty, tedy kolik stojí pojištění domácnosti a kolik stojí pojištění nemovitosti, na příkladu několika pojišťoven. Udělat jednoznačné srovnání všech produktů na trhu je oříšek, protože některé pojišťovny nabízejí pojištění domácnosti jen jako balíčky, jiné se pojišťování určitých rizik vyhýbají. Zvolili jsme proto univerzální příklady u společností, které mají své kalkulátory přístupné online. 

Kolik stojí pojištění domácnosti

Obecně se dá říci, že pojištění domácnosti se dá sjednat od částek v řádech několika set korun ročně až po tisíce ročně. Bonusů se dočkáte např. za bezeškodní průběh v předchozích letech. Některé pojišťovny nabízejí slevy za řádné zabezpečení domácnosti. Rozhodně budete mít u pojišťovny výhodu při použití mříží na oknech, funkčním alarmu, nebo s bezpečnostními dveřmi.  

Podívejme se, kolik stojí pojištění domácnosti v bytové jednotce, kterou máte v osobním vlastnictví a je trvale obydlená. Obytná plocha je 60 metrů čtverečních, pojistná částka vybavení domácnosti je 500 000 Kč a za posledních 5 let nedošlo v domácnosti k žádné škodě. 

Do pojištěných rizik nezahrnujeme ani povodeň, ani záplavu, pojištěná rizika jsou naproti tomu živly, odcizení vybavení domácnosti a vandalismus, ale také doplňkové pojištění odpovědnost v běžném životě s limitem 2 000 000 Kč. Z vybraných variant pojištěných rizik domácnosti byla zvolena nižší (zahrnuje u všech pojišťoven obvykle požár, úder blesku, zřícení letadla, vichřici a krupobití). Spoluúčast je nastavena na 1 000 Kč a platby roční

Tip Můžete popřemýšlet i o vyšší variantě, která obsahuje obvykle mráz na topném systému a vodovodním zařízení, zemětřesení, náraz vozidla, sesuv hornin, zřícení lavin, poškození tíhou sněhu, ale i pád stromů. 

Kolik stojí pojištění domácnosti Praha 4 Plzeň Blansko Kalkulátor pojištění domácnosti dané pojišťovny
AXA (Uniqa)  1 900 Kč 1 500 Kč 1 400 Kč Kalkulátor
Direct 1 400 Kč 1 400 Kč 1 500 Kč Kalkulátor
Kooperativa 2 700 Kč 1 950 Kč 1 530 Kč Kalkulátor

Některé pojišťovny mají v pojištění domácnosti v rámci svých balíčků zahrnuty další položky. Pojišťují tak třeba i majetek, který máte v garáži, ale i kolo nebo lyže nechané v uzamčeném automobilu. Právě tyto dodatečné faktory výrazně ovlivňují, kolik stojí pojištění domácnosti. Od žádné pojišťovny ale nečekejte, že Vám proplatí krádež třeba televizoru nebo drahých šperků z automobilu. 

Chlapec se třemi monitory před sebou a sluchátky na uších.
Přechod na distanční výuku a častá práce z domova vedla k nákupu dalšího vybavení do domácnosti. Nezapomněli jste si je pojistit? Kolik stojí pojištění domácnosti a nemovitosti po těchto změnách?  

Faktory ovlivňující cenu závisí na hodnotě, na kterou chcete majetek pojistit. Čím dražší, majetek, tím dražší bude i pojistka. Dále jde o lokalitu - dražší bývají města s vyšší kriminalitou, nebo místa s rizikem přírodních pohrom. Důležité je také patro, ve kterém se byt nachází. Podívejte se i na našich 6 tipů, jak vybrat pojištění domácnosti. 

Je podstatné znát přesně rizika, na která se pojišťujete a na druhou stranu i výluky, které do pojištění nepatří. Soustřeďte se na to, aby v pojištění bylo obsaženo riziko zatečení srážkové vody, zloděje, požáry. Na druhou stranu je zbytečné přeplácet za pojištění, která jsou součástí balíčků a která vůbec nepotřebujete. V nabídce všech pojišťoven není snadné se vyznat, proto se raději svěřte odborníkům se zkušenostmi z Centra pojištění domu

Obvykle se pojištění domácnosti sjednává společně s pojištěním odpovědnosti v občanském životě. Velmi blízko k pojištění domácnosti má i pojištění nemovitosti. Není úplně jednoduché rozlišit, do jaké kategorie spadají třeba kuchyňské linky, vestavěné spotřebiče, vestavěný nábytek či například závěsné skříňky. Tuto informaci si ještě při sjednávání prověřte. 

Kolik stojí pojištění nemovitosti? 

Podívejme se na příklad pojištění rodinného domu, který je trvale obývaný. Pojistná částka je nastavena na 6 000 000 Kč, zastavěná plocha prvního nadzemního patra je 80 metrů čtverečních.  

Kolik stoji pojisteni nemovitosti Praha 4 Plzeň  Blansko Kalkulátor pojištění nemovitosti dané pojišťovny
AXA (Uniqa)  1 900 Kč 1 700 Kč 1 400 Kč Kalkulátor
ČSOB 4 200 Kč 4 200 Kč 4 200 Kč Kalkulátor
Direct 2 200 Kč 2 200 Kč 2 200 Kč Kalkulátor

Skutečnost, kolik stojí pojištění bytu nebo rodinného domu, je ovlivněna opět rozsahem rizik, která chcete pojistit. Můžete si ještě připlatit za pojištění zatečení atmosférických srážek, přepětí v elektrické síti či zkrat, porucha chladícího zařízení (lednice nebo mrazáku), rozbití skel (all-risk). Při sjednávání pojištění nemovitosti je třeba si ujasnit, zda potřebujete pojistit také vedlejší stavby. Tato položka Vám opět může zvýšit pojistné, pokud už není součástí balíčku.  

Tip U pojištění nemovitosti mějte na paměti, že se soustředí pouze na stavbu, čili na zdi, dveře, okna, okapy nebo oplocení.

Ani v případě hledání vhodného pojištění nemovitosti, nebo kombinace pojištění domácnosti a nemovitosti není snadné jednoduše se zorientovat. Pokud budete chtít profesionální srovnání, svěřte se odborníkům se zkušenostmi z Centra pojištění domu. Pojištění Lativ je zde pro Vás online i na telefonu v době pandemie. 

Hodnocení článku