logo
 menu

Co dělat, když už dojde ke škodě na majetku?

Napsal
26.07.2022

Pojištění možná máte několik let, platíte si ho, občas si ho kontrolujete, zda souhlasí nastavené limity pojistného plnění, ale teď budete od pojišťovny poprvé něco doopravdy chtít. Jak se řeší likvidace pojistné události u pojištění domu? Dnešní článek vám odpoví.

Dům stojí, ale…

Ve vaší nemovitosti došlo k požáru, nebo ji poničil nějaký vandal, natekla vám do domu hlína z pole při přívalovém dešti, explodoval plynový kotel. Nic z toho není příjemné, ale přesně pro tyto chvíle jste si pojištění domu uzavírali. Máte ho proto, abyste nemovitost mohli uvést co nejrychleji do požadovaného stavu.

Tip Vhodné pojištění domu vám rádi pomůžeme najít v Centru pojištění domu Lativ.

Jaký je první krok, pokud dojde ke škodě na vašem majetku? Uděláte ho nejspíš automaticky a rozhodně ho nebudete vyhledávat Googlem. Ale pro případ, že zatím uvažujete pouze v teoretické rovině, co by se mělo udělat, kdyby můj dům… Zamezte dalšímu vzniku škody na majetku. Vytopil vás soused? Praskla vám hadice s vodou? Zastavte přívod vody. Vykradli vás? Zavolejte policii nebo hasiče, aby nedošlo k dalším krádežím.

Další krok, který byste asi také chtěli udělat automaticky, si nechejte raději až na později. Zároveň jde o aktivitu, která bude možná pro někoho nejtěžší. Vzniklou škodu neodstraňujte. Nevytírejte podlahu, ale vyfoťte ji. Pojišťovna bude chtít fotodokumentaci. Fotek udělejte v tomto případě raději více než méně. Pusťte se i do detailů, vše se může hodit, ačkoliv je jasné, že vám takový pohled nebude příjemný. Není to jako fotit příliv na dovolené. Pokud dokonce dále pokračuje vznik škody, zdokumentujte i ten.

Požárníci zasahují na střeše hořícího domu.
Je důležité zdokumentovat následky a škody, které vznikly, ale pojišťovně může pomoci i zdokumentovaný průběh vzniku škod. 

Až se situace zklidní

Sepište si poškozené věci a připravte si podklady – budou se vám hodit pro pojišťovnu. Důležité je také odhadnout stáří a pořizovací cenu zničených věcí. U staveb a nemovitostí si sepište rozměry poškozených stavebních součástí včetně materiálu, např. plochu a typ poškozené střešní krytiny, počet poškozených střešních tašek, rozměry místností včetně jejich výšky, druh malby, délku a druh materiálu poškozených okapů, obklad stěn – materiál, rozměry, počet kusů, atd. Z těchto zjištění odhadněte škodu.

Nahlaste škodu pojišťovně

„Škodu pojišťovně byste měli nahlásit co nejdříve. Pojišťovny se snaží svým klientům tento krok co nejvíce usnadnit. Lhůta pro nahlášení škody je maximálně 30 dnů od zjištění škody,“ popisuje praxi specialista z Centra pojištění domu Lativ.

 Jak nahlásit škodu pojišťovně?

 • webovým formulářem,
 • telefonicky,
 • na pobočce.

Nejpohodlnější bývá nahlášení prostřednictvím webového formuláře, který přímo z webu odešlete. Bývá interaktivní, přizpůsobí se tedy vašim potřebám a situaci. Můžete si samozřejmě také stáhnout dokument k nahlášení škody a ten předat na pobočce, nebo poslat poštou, nebo naskenovat a poslat e-mailem.

Co se bude k nahlášení škody hodit?

 • jméno a příjmení toho, kdo škodu nahlašuje,
 • telefon a e-mailový kontakt,
 • datum vzniku resp. zjištění škody a místo,
 • číslo pojistné smlouvy vašeho pojištění domu nebo pojištění bytu,
 • jméno a příjmení pojistníka (na koho je smlouva uzavřená),
 • soupis poškozených věcí a rozsah škody,
 • soupis zásahů k zastavení škody a náklady této činnosti,
 • odhadnutí příčiny vzniku škody,
 • kontakt na případné svědky,
 • zpráva hasičů či policie,
 • lékařská zpráva,
 • číslo bankovního účtu pro vyplacení pojistného plnění.

„Číslo pojistné smlouvy si málokdo pamatuje a v případě požáru nebo povodně se nemusíte ke smlouvám ani dostat. Pojišťovně bude stačit, když zadáte rodné číslo pojištěného,“ doplňuje ještě specialista Centra pojištění domu Lativ.

Je každá škoda pojistnou událostí?

Zkusíme si udělat také jasno v terminologii, která s likvidaci vztahuje. Jen jednoduše, žádné složitosti. Může vám to pomoci v porozumění, v jakém stádiu nahlášená škoda je.

Na počátku je škoda. Škoda na nemovitosti, škoda na automobilu, škoda na domácnosti. Škoda spočívá v tom, že se něco stane. Tuto škodu zaevidujete u pojišťovny, nahlásíte ji. V tu chvíli se stává škodní událostí a dostane ji k řešení likvidátor. Registrací získáte číslo a můžete online sledovat stav řešení škodní události.