logo
 menu

Jaká existují pojištění odpovědnosti a kdy se hodí?

Napsal
15.07.2022

Jedno ze základních pojištění, nad kterým už většinou ani neváháme a počítáme s tím, že si ho sjednáme, je pojištění nemovitosti (pojištění domu nebo pojištění bytu). V případě hypotéky je jeho sjednání prakticky nutnost. Stejně tak by mělo být přirozeným krokem i sjednání pojištění odpovědnosti, a to i ve chvíli, kdy se nemovitost pronajímá. Existují ale různá pojištění odpovědnosti s různými rozsahy. Vyznáte se v nich?

Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života

Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života je poměrně univerzální pojištění a kryje různé i nepředstavitelné situace.

Jde např. o:

  • nehody v běžném životě, kdy se v obchodě špatně otočíte, srazíte a rozbijete nějaký produkt,
  • váš pes něco vyvede, někoho pokouše, něco rozkouše,
  • vaše dítě rozsedne spolužákovi odložené brýle,
  • srazíte někoho při jízdě na kole, na lyžích,
  • zapomenutá nabíječka způsobí ve vašem bytě požár a kouř se rozšíří k sousedům,
  • vytopíte sousedy pod vámi špatně dovřenou pračkou, nebo při koupání dětí,
  • zapomenete na kuře v troubě, utěrku na sporáku, rozpálený olej v pánvi a necháte troubu a sporák dál konat svou práci,
  • praskne vám akvárium.

I když u vás v domácnosti mohou být dopady poměrně malé a řešení bude snadné, o vybavení sousedů toho nejspíš mnoho nevíte a mohou mít doma opravdu cenné umělecké kousky, drahý nábytek, nebo koberce. Celkové škody na majetku sousedů se mohou šplhat do statisíců. V tom lepším případě jde jen o škody na majetku, v horších případech může dojít i na škody na zdraví.

Kluk přikrytý polštáři se schovává na sedačce.
Děti se po pořádném průšvihu radši schovají. Řešení jimi zaviněných problémů tak zbyde na rodiče. Pokud budou mít sjednané pojištění odpovědnosti, bude hned o důvod ke starostem méně. 

Pojišťovny nabízejí toto pojištění samostatně, bývá ale výhodnější mít jej sjednáno jako připojištění spolu s pojištěním domácnosti.

Pojištění odpovědnosti nájemníka

Bydlení v pronájmu v sobě nese mnohá rizika. Jako nájemce neznáte přesný stav nemovitosti, kvalitu zpracování, ani stoprocentně neohlídáte stav majetku, který vám v bytě přenechá majitel, který si pak může nárokovat úhradu za poničení. Pojištění odpovědnosti nájemníka je proto obzvláště důležité.

Majitel pronajímaného bytu nebo domu by měl do nájemní smlouvy zahrnout soupis veškerého majetku, který nechává k užívání nájemníkovi. Vhodné bývá také uvést stav těchto věcí, případně si pořídit fotodokumentaci. Do smlouvy by si majitel měl zahrnout také povinnost nájemníka mít sjednané pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti nájemníka. Jde o jediný způsob, jak si může ochránit svůj majetek. A nejen nakonec nejen svůj, ale i majetek ostatních obyvatel domu.

Jak už název říká, jde o pojištění majetku, který byl nájemci svěřen a dojde k jeho zničení. Může jít o rozbití sklokeramické desky při vaření, když upustíte omylem horký hrnec.

Pojištění domácnosti

Z pohledu nájemce se může zdát, že když není byt váš, není potřeba řešit pojištění domácnosti. Ale přece jen i vy jako nájemník do domácnosti něco přinášíte, kupujete si další věci. Příkladem je vybavení jako elektronika, spotřebiče, kosmetika, oblečení. V takovou chvíli už má pojištění domácnosti smysl, a proto pojišťovny nabízejí připojištění odpovědnosti společně s pojištěním domácnosti.