logo
 menu

Podpojištění nemovitosti může snížit pojistné plnění hned 2x

Napsal
10.07.2022

Čím rychleji rostou ceny nemovitostí a stavebního materiálu, tím rychleji zastarávají již uzavřené pojistné smlouvy. Pokud máte už pár let sjednanou pojistnou smlouvu na nemovitost nebo domácnost a myslíte si, že máte vše pokryto, mohli byste při řešení pojistné události narazit. Po sjednání pojistné smlouvy neusněte na vavřínech.

Co je to podpojištění?

Podpojištění znamená, že v pojistné smlouvě jsou nastavena pojistná plnění na nižší částku, než na kolik by vyšlo pořízení stejného nebo podobného majetku nyní.   

U podpojištěných nemovitostí nehrozí pouze riziko, že bude vyplaceno nižší pojistné plnění, tedy částka uzavřená ve smlouvě, ale že bude ještě celé pojistné plnění sníženo podle procentuální výše podpojištění

Zatopená obytná zóna - voda dosahuje až k oknům automobilů.
Příroda je nevyzpytatelná. Pokud by došlo k nejhoršímu, budete chtít co nejrychleji mít opět střechu nad hlavou. Nízké pojistné limity u zničené nemovitosti vám ale mohou udělat další velkou čáru přes rozpočet.

Vezměte si příklad, kdy jste si ještě před třemi lety koupili byt v Praze za 4 miliony korun. Na tuto částku jste si také sjednali pojištění bytu. Aktuálně by na realitním trhu mohl stát tento byt okolo 8 milionů korun. Pokud by došlo k jeho kompletnímu zničení, tedy totální škodě, asi byste očekávali výplatu pojistného plnění právě ve výši 4 milionů korun. Jenže to je omyl. Vaše nemovitost byla o 50 % podhodnocena. Pojistné plnění tak může být až o 50 % kráceno. Pojišťovna by vám vyplatila pouze 2 miliony korun. A za 2 miliony si aktuálně v Praze nekoupíte ani garzonku.  

Víte, že… Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku byla v září 2021 rovna 4,9 %. 

Aktuální míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen (procentní změna průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců) podle Českého statistického úřadu byla v září 2021 rovna 3,0 %.

Jak se chránit před podpojištěním?

Doporučuje se provádět přezkoumání pojistné smlouvy alespoň jednou za dva roky. Při sjednávání pojištění si uvědomte, že vybírat pojištění domu nebo bytu podle nižší ceny není rozumné a můžete na tento přístup doplatit. Obecně platí, že pojištění s vyšší cenou zaručuje lepší rozsah pojistné ochrany.