logo
 menu

Pojištění domácnosti : jak ho chápat a kde se pojistit

Napsal Boris Čuchran
21.03.2020

Pojištění domácnosti je pojištěním vybavení bytu, domu nebo i garáže. Vzhledem k tomu že se pojišťuje vybavení, nemusíte být vlastníkem dané nemovitosti (domu, bytu).

Pojištění domácnosti  je pojištěním vybavení bytu, domu nebo i garáže. Vzhledem k tomu že se pojišťuje  vybavení, nemusíte být vlastníkem dané nemovitosti (domu, bytu). Pojištění  domácností je ideální produkt pro ty, kteří bydlí v nájmu nebo v družstevním bytě. Toto pojištění kryje zejména požár, povodeň a jiné živly.

Pojištění  domácností se často (jako jeden produkt) kombinuje s pojištěním odpovědnosti (které mlže být zahrnuto v pojištění domácností nebo může být zvláště zpoplatněným připojištěním).  Pojištěním odpovědnosti kryje za Vás škodu na zdraví nebo majetku, kterou jste způsobili někomu jinému.

 „Vnitřek“ rodinného domu nebo bytu, t.j. movité věci jako nábytek, elektro, cennosti, počítače, mobily případně i odpovědnost osob obývajících dům a někdy i zvířata se můžou  pojištit společně v „balíčku“ jako pojištění domácnosti.

Velice zajímavým způsobem, jak snížit pojistné je zvolit si pojištění se spoluúčastí, t.j. částkou, do které ponesete riziko sami a nebudete požadovat pojistné plnění po pojišťovně.

Pojištění domácností rovnež kryje zabudované stavební prvky (např. vestavěná skříň, mezistěny, sklápěcí, skládací postele, posuvné interiérové dveře aj.).

Na co si dát pozor při pojištění domácností:

  1. U pojištění domácností není důležitý jenom rozsah kryt (počet různých krytých pojistných rizik), ale zejména pojistná částka má odpovídat majetku (vybavení) a limitu odpovědnosti, na který se chcete pojistit.
  2. Rovnež i u pojištění domácností je si všimnout případné výluky v pojistných podmínkách, týkající se krytí rizika  záplav a povodní, u domácností v domech a bytech poblíž vodních toků a vodních ploch, zejména u domácností v nižších podlažích.
  3. Kupříkladu pojištění elektrospotřebičů je v dnešní době pravděpodobně méně důležité než tomu bylo v minulosti. Za průměrný příjem v ČR si dnes občan koupí nový televizor, lednici a pračku- nicméně jenom výměna kupř.designových posuvných dvěří může vyjít na padesát tisíc korun.
Hodnocení článku