logo
 menu

Pojištění domácnosti: seznamte se!

Napsal Boris Čuchran
21.03.2020

Pojištění domácnosti je pojištěním vybavení bytu, domu nebo i garáže, přitom nemusíte být vlastníkem dané nemovitosti. Pojištění domácnosti ale bývá v některých případech součástí pojištění nemovitosti. Zjistěte s námi, na co si dát pozor při sjednávání pojištění.

Pojištění domácnosti je pojištěním vybavení bytu, domu nebo i garáže. Kdybychom situaci zjednodušili a váš dům obrátili vzhůru nohama, jedná se o ty předměty, které by vám popadaly. Toto pojištění kryje zejména požár, povodeň a jiné živly. Pojištění domácnosti rovněž kryje zabudované stavební prvky, např. vestavěná skříň, mezistěny, sklápěcí, skládací postele nebo posuvné interiérové dveře.

Pojištění domácnosti je nejen pro vlastníky nemovitostí

Vzhledem k tomu, že se pojišťuje vybavení, nemusíte být vlastníkem dané nemovitosti (domu, bytu). 

Pojištění  domácnosti je ideální produkt také pro pro ty, kteří bydlí v nájmu nebo v družstevním bytě. Samozřejmě si pojištění domácnosti můžete sjednat i pokud jste vlastníkem nemovitosti, ale v takovém případě bývá pojištění domácnosti často součástí pojištění nemovitosti. Rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti jsme již zpracovávali v samostatném článku. 

Pojištění domácnosti bývá spojováno s pojištěním odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti slouží ke krytí škody na zdraví nebo majetku, kterou jste způsobili někomu jinému. Pojištění domácnosti se často nabízí a prodává společně s pojištěním odpovědnosti. “Vnitřek“ rodinného domu nebo bytu, t.j. movité věci jako nábytek, elektro, cennosti, počítače, mobily, případně i odpovědnost osob obývajících dům a někdy i zvířat se může  pojistit společně v „balíčku“ jako pojištění domácnosti.

Pojištění odpovědnosti je ale samozřejmě možné pořídit i samostatně.  

Víte, že … Pojištění elektrospotřebičů je v dnešní době méně důležité než tomu bylo v minulosti. Za průměrný příjem v ČR si dnes občan koupí nový televizor, lednici i pračku, ale např. výměna designových posuvných dveří může vyjít na padesát tisíc korun.

Na co si dát při sjednávání pojištění domácnosti pozor?

  1. Vhodně zvolená pojistná částka: U pojištění domácnosti není důležitý jenom rozsah krytí, tedy počet různých krytých pojistných rizik, ale zejména pojistná částka. Nastavená pojistná částka má odpovídat hodnotě majetku a vybavení a limitu odpovědnosti, na který se chcete pojistit.
  2. Nastavte si spoluúčast: Spoluúčast představuje částku, do které ponesete riziko sami a nebudete požadovat pojistné plnění po pojišťovně. Spoluúčast představuje velice zajímavý způsob, jak si snížit cenu pojistného. 
  3. Prostudujte výluky: I u pojištění domácnosti je důležité všímat si případné výluky v pojistných podmínkách. Výluky se mohou týkat krytí rizika záplav a povodní u domácností v domech a bytech poblíž vodních toků a vodních ploch, zejména u domácností v nižších podlažích.
  4. Pravidelně si pojištění aktualizujte: Hodnota pojištěného majetku se navíc v čase mění. „Může v důsledku amortizace postupně klesat, ale stejně tak se může vlivem modernizace či koupě nového vybavení i navyšovat. Je tak užitečné občas pobočku pojišťovny navštívit a pojistnou částku upravit,“ radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Hodnocení článku