logo
 menu

Pojištění domu: co zahrnuje a na co si dát pozor?

Napsal Boris Čuchran
28.01.2020

Pojištění domu není totéž co pojištění domácnosti. Nastavte si priority, co potřebujete mít pojištěné. S námi si ještě ověřte, na co si dát při sjednávání smlouvy pozor.

Pojištění domu vs. pojištění domácnosti

Pojištění domu není totéž jako pojištění domácnosti. Kromě toho se setkáváme ještě s označením pojištění majetku a odpovědnosti. Vyznáte se v těchto pojmech? Pojďme si uvést jejich jednoduchou charakteristiku a odlišit je od sebe.  

Pojištění domu je pojištěním budovy a dalšího příslušenství, které k němu patří. Zahrnuje např. také pojištění vedlejších staveb na pozemku jako je garáž, vinný sklípek, bazén či přístřešek. 

Pojištění domu kryje následky živlů - zejména následky požáru, vichřice, povodně, krupobití, zemětřesení, ale i náraz vozidla a případně i jiných přírodních živlů. Zajímavým nadstandartem, který některé pojišťovny v rámci VIP nabídky poskytují, může být i proplacení náhradního ubytování pojišťovnou v případě, že je pojištěný dům neobyvatelný z důvodu pojistné události.

Některé pojišťovny nabízejí společně s pojištěním domu v rámci jednoho balíčku i pojištění „vnitřku“ rodinného domu, t.j. movité věci jako nábytek, elektro, cennosti, počítače, mobily, případně i odpovědnost osob a zvířat obývajících dům. Toto pojištění může být ale i samostatné a bývá označováno jako pojištění domácnosti.

“Používá se na to jednoduchá pomůcka: když pomyslně obrátíte byt vzhůru nohama, vše, co z něj vypadne, spadá pod pojištění domácnosti. Patří sem tedy nábytek, elektronika, koberce, svítidla či věci osobní potřeby. Naopak součásti pevně spojené s bytem či domem se řadí k pojištění nemovitosti,” říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pojištění domu i pojištění domácnosti je obvykle součástí širší větve nabídky pojistných produktů, které bývá označováno jako pojištění majetku a odpovědnosti občanů.

Na co si dát při sjednávání pojištění domu pozor?

  1. Kapitálově stabilní pojišťovna: Nemovitost nepojišťujeme na několik měsíců, ale na dlouhá léta. Proto by vybraná pojišťovna, u které bude nemovitost pojištěna, měla být silná, s tradicí a kapitálově stabilní. 
  2. Změna hodnoty nemovitosti: Pojištění domu by mělo být schopné reflektovat změnu hodnoty nemovitosti v čase a nové náklady na případné znovupostavení nemovitosti. Hodnota pojištění musí odrážet zejména změny cen stavebních prací, materiálu, stejně tak i potřebu zajištění povolení stavby. 
  3. Sledujte výluky pojištění: Při sjednávání pojištění domu je důležité sledovat případné výluky, které se mohou týkat krytí rizika v případě záplav a povodní, a to zejména u domů poblíž vodních toků a vodních ploch či domů postižených v posledních deseti a více let záplavami.
  4. Rozsah pojištěných rizik: Ověřte si, zda máte v pojistné smlouvě pokrytá i rizika ohrožení statiky staveb, a to zejména v důsledku eroze a svahového pohybu. “Havárie svahu” může nastat i v souvislosti se suchem, přívalovými dešti nebo manuálním zásahem do svahu nad či pod pojištěnou nemovitostí. 

Víte, že… Podle dat společnosti Skanska došlo jen od podzimu 2018 do dubna 2019 k růstu cen zdiva o 12 až 20 procent. Velký nárůst cen je také za provedenou práci. U mokrých procesů jako je zdění nebo omítání se ceny zvýšily o 30 až 50 procent.

Přijde vám komplexní balíček pojištění domu a domácnosti příliš drahý? Nastavte si priority a rozhodněte se ve prospěch pojištění, které umožní zachovat standardní podmínky. Bez bazénu nebo bez altánu můžete vy a vaše rodina žít kvalitní život, bez střechy nad hlavou stěží.

Hodnocení článku