logo
 menu

Hledáte pojištění elektroniky? Možná ho už máte!

Napsal
09.09.2022

Už vás přestalo bavit dávat další peníze za nový mobilní telefon pokaždé, když máte rozbitý displej? Nosíte u sebe v batohu nebo tašce do práce notebook? Prudké zabrzdění autobusu, auta, nebo zkušený zloděj, a vám vznikne problém, který musíte začít řešit.

Běžně se soustředíme na pojištění domů, domácností, zdraví a aut. Elektronika, kterou s sebou nosíme téměř všude, není levná záležitost. Možná nás jen tak nenapadne, že i elektroniku můžeme pojistit. 

Kdy si můžete pojistit elektroniku?

Někteří obchodníci nabízí pojištění elektroniky rovnou při nákupu zboží. Stejně tak si můžete pojištění elektroniky sjednat až dodatečně jako samostatný produkt. Kolik stojí toto pojištění sjednané samostatně?

Pojišťovny nabízejí docela běžně pojištění elektroniky proti krádeží a rozbití. Obvykle se doporučuje pojistit věci s hodnotou nad 5 000 korun. Pokud si sjednáte samostatný produkt pojištění elektroniky, je horní hranice pojistného plnění dána sjednanou pojistnou částkou nebo limitem smluvního pojistného plnění.     

Pokud zakopnete a telefon vám spadne na chodník a rozbije se mu displej, nejspíš vám pojišťovna část proplatí podle smluvních podmínek. Pokud ale usnete v MHD a vzbudíte se bez mobilního telefonu, pojistné plnění se vyplácí pouze u rozšířené verze pojištění. Ta už pokrývá i vaši neopatrnost. 

Mobilní telefon s rozbitým displejem

I vaše pojištění domácnosti může pomoci s úhradou nákladů na opravu mobilního telefonu, nebo nákup nového. 

Jaká pojištění kryjí elektroniku?

Než ale odkliknete při nákupu v e-shopu sjednání pojištění elektroniky, zamyslete se, jaká pojištění už máte. Pojištění elektroniky bývá součástí i jiných pojistných produktů. Které pojistky často obsahují i elektroniku?

  • pojištění odpovědnosti,
  • pojištění domácnosti,
  • pojištění zavazadel v autě,
  • pojištění cestovní,
  • pojištění podnikatelů.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na věci ve vašem domě či bytě. Právě elektronika tvoří podstatnou část hodnoty majetku ve vaší domácnosti, proto zohledněte všechna elektronická zařízení v pojistné částce.

V pojištění domácnosti jsou kryta základní rizika jako požár, působení blesku, přepětí, záplava, povodeň, vichr, nebo odcizení.

Některé pojišťovny kryjí v rámci pojištění domácnosti také neúmyslná technická a mechanická poškození. Pojišťovny kryjí novou cenou obvykle do tří let stáří zařízení. Obvykle je tento rozsah pojištění součástí nejvyšších variant pojištění domácnosti. Ideální cesta, jak zjistit rozsah vašeho pojištění, nebo si rovnou sjednat potřebný rozsah pojištění, vám pomůže odborník s praxí. Vyzkoušejte Centrum pojištění domu Lativ.

Mnoho klientů neví, že v pojištění domácnosti mají i rozsáhlé asistenční služby. Pro pojištěného to znamená možnost využít vzdálenou pomoc technika IT, nebo pomoc s obnovou dat. Asistenční služby jsou v ceně ale jen do určité částky nebo třeba jen jednou za rok.

Pojištění odpovědnosti

Schytal mobil vašeho kolegy zásah vaší kávou? Komu se nestává, že by si vylil pití na něco elektronického? Většinou můžeme nadávat jen sami sobě. Když jde o zařízení někoho jiného, je trápení o to větší. Zmírnit ho pomůže pojištění odpovědnosti nebo také lidově nazývané pojištění na blbost.

Samozřejmostí je, že se nevztahuje na záměrné ničení cizích věcí. Nevztahuje se ani na případy, kdy dotyčný s vámi bydlí v jedné domácnosti. I když i u něj musíte bedlivě číst výluky a mít jistotu, že se vztahuje i na drobnou elektroniku.

Cestovní pojištění

U cestovního pojištění jsou mobily, notebooky, fotoaparáty a jiná elektroniky pojištěny jen na předem sjednanou dobu. Pokud si notebook necháte po dobu dovolené doma, je krytý pojištěním domácnosti.

Pojištění zavazadel v autě zní lákavě, ale bývá spojené s ne úplně komfortními podmínkami. Nemusí se vztahovat na krádež v noci, nebo na předměty ponechané volně v autě, ale jen uzamčené v palubní skříňce, nebo kufru.

Objektiv fotoaparátu
Fotoaparát s hodnotou nad 20 000 korun je vhodné pojistit. 

Jakou elektroniku pojistit?

Bývá vhodné pojistit si věci, které mají velké displeje. Ty bývají obvykle křehké a může stačit i jen jeden pád, aby bylo zařízení zralé na uložení do elektroodpadu. To se týká mobilních telefonů, televize, chytrých hodinek, tabletů, notebooků, ale i fotoaparátů. Všechny tyto elektronické předměty jsou navíc lákavým terčem zlodějů.

Podnikatelé a elektronika

Pojištění elektroniky podnikatelů obvykle pokrývá:

  • elektronická zařízení včetně základního software,
  • elektronika upevněná na nemovitosti (např. zvonky, telefony, kamery, zabezpečovací zařízení),
  • pojištění dat a datových nosičů (pojištění uhradí opětovné nahrání dat ze záloh, nebo manuální nahrání, znovupořízení datových nosičů, znovuvložení dat),
  • vícenáklady,
  • kybernetická rizika (zamrznutí systému z důvodu hackerského útoku.

Pojištění elektroniky možná už máte sjednané a ani o tom nevíte. Ponořte se do pojistných smluv a pojistných podmínek a zjistěte, jak na tom jste. Nebo si sjednejte nové pojištění, u kterého si ohlídáte právě pojištění elektroniky. Nebo nás kontaktujte, rádi vám pomůžeme.

Hodnocení článku