logo
 menu

Voda v bytě? Jste si jistí, že máte i toto riziko pojištěné?

Napsal
31.08.2022

Česká republika se nachází v mírném podnebném pásu. Extrémní počasí se nás týkalo jen výjimečně. S globální změnou klimatu ale nastupují častěji situace, na které nejsme zvyklí a ani připravení jako jsou třeba záplavy. Pro tyto extrémy je vhodné být krytý aspoň kvalitním pojištěním domácnosti. Jak na něj?

Extrémy jsou častější

Příkladem extrémního počasí bylo třeba tornádo na Moravě v roce 2021. Rok 2020 byl naopak v České republice nejdeštivější za posledních 10 let.

„Výrazně srážkově nadprůměrně měsíce byly hned tři – únor, červen a říjen,“ popisuje Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. V těchto měsících spadlo až 200 procent oproti normálu.

V roce 2020 byly problémem také srážkové úhrny za 24 hodin. V některých místech přesáhly i 100 milimetrů. Takové množství vody najednou hrozí záplavami. Záplava vzniká neschopností půdy rychle vsáknout vodu. Příčinou je nedostatečný odtok vody z přívalových dešťů i nedostatečný odtok tajícího sněhu. Záplava tak může potkat jakoukoliv domácnost, a to klidně i v domě na kopci.