logo
 menu

Pojištění proti tornádu je běžný standard. Máte ho i vy?

Napsal
30.11.2021

Nedávné tornádo na jižní Moravě otevřelo otázku, zda pojištění kryje i takovéto události, nebo musí být sjednané doplňkové připojištění, které kryje i takové extrémní živelné katastrofy, případně je tornádo jedna z výluk.

Tornádo na jižní Moravě v roce 2021

Dosavadní informace uvádí, že zbouráno bude okolo 200 domů, poškozených však je dohromady přes 1 200, kompletní škody řádění tornáda na jižní Moravě dosáhly přes 15 miliard korun. Čísla nejsou ještě ani v tuto chvíli konečná. Odhaduje se, že však nepřesáhnou následky povodní z roku 2002.

Pojišťovny hned v průběhu noci po řádění tornáda vyhlásily kalamitní stav, ustanovily krizové štáby a na místo vyslaly mobilní týmy likvidátorů. V takové situaci byla zahájena zrychlená likvidace. To znamená, že se zasaženým klientům začaly okamžitě vyplácet zálohy ve výši 50 % odhadu konkrétní škody. Klienti tak prakticky ihned mohli odklízet škody. K prokázání škody pojišťovnám stačí fotodokumentace nebo video a není nutné čekat se zahájením odklízení na likvidátora.

Podle tiskového vyjádření České asociace pojišťoven (ČAP) spadá tornádo do kategorie pojištění proti poškození silným větrem, škody po tornádu jsou tak zcela likvidní.

Velké kroupy v dlani.
I kroupy jsou součástí základních variant pojištění domácnosti a pojištění domu.

Pojištění domácnosti vs. pojištění domu

I u pojištění proti tornádu je důležité vidět rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním domu. Základní rozdíl spočívá v tom, že pojištění domácnosti se vztahuje jen na vnitřní vybavení domu jako je elektronika, nábytek, cennosti, nikoliv na dům samotný. Pojištění domu se oproti tomu soustředí na stavbu, čili na zdi, dveře, okna, okapy nebo oplocení. Přesnější dělení si přečtěte v našich článcích Pojištění domácnosti: seznamte se! a Pojištění domu: co zahrnuje a na co si dát pozor?

Ačkoliv se obě pojištění mohou v některých bodech překrývat, u živelných katastrof je vhodné mít obě. Povodeň či tornádo semelou cokoliv bez rozdílu, jestli se jedná o cihly nebo nábytek.

Pojištění rozestavěného domu

I rozestavěný dům už znamená peníze, které jste do něj vložili a které byste v případě přírodní katastrofy bez pojištění ztratili. Existuje pojištění rozestavěné stavby, které je levnější, než byste platili za pojištění domu. Toto pojištění zahrnuje jak živelné škody, tak např. krádež okapů či kabelů, ale také stavebního materiálu, pokud je umístěný v uzamčené stavební buňce, nebo za plotem. Jiné pojišťovny nabízejí balíčky, které se vyvíjí společně se stavbou. Na druhou stranu, pokud si sjednáte pojištění na budoucí hodnotu domu, vyhnete se běhání do pojišťovny a časté aktualizaci smlouvy.

Nejste si jisti, jakou zvolit strategii při pojišťování rozestavěného domu? Vyzkoušejte Centrum pojištění domu Lativ, rádi vám pomůžeme a vše vysvětlíme.

Aktuálnost pojištění

Pojištění je v souvislosti s výše uvedeným nutné udržovat aktuální. Dostavěli jste něco k vašemu domu, nakoupili jste nové elektrospotřebiče? Je potřeba zohlednit tyto změny v pojistné částce.