logo
 menu

Pronajímáte apartmán? Pojistěte ho!

Napsal
23.09.2022

Pořídili jste si investiční byt v centru Prahy, který pronajímáte přes Airbnb zahraničním turistům. Možná vás nalákala koupě apartmánu na Lipně, který nabízíte jako skiapartmán, nebo místo pro letní dovolenou. Nebo o koupi apartmánu teprve uvažujete? Jaké pojištění je vhodné, aby vám apartmán vydržel v dobrém stavu pro další hosty a abyste se nemuseli bát o hodnotu vlastního majetku?

Krátkodobé pronájmy

Máte byt, nebo jste si koupili apartmán v žádané lokalitě. Párkrát do roka si chcete udělat dovolenou a do apartmánu zajet. A aby místo po zbytek roku nezahálelo, rozhodli jste se nabízet ho na krátkodobé pronájmy.

Ve vašem bytě, skiapartmánu nebo penzionu se budou střídat hosté a riziko poničení vašeho majetku je vysoké. Hosty si nevyberete. I když si je ověříte, nemáte jistotu bezproblémového průběhu. Co se může stát? Apartmán vyhoří, dojde k záplavě, vykradou ho zloději, nebo dokonce ubytovaní hosté. Bez správného pojištění se může brzy stát, že k vám nebudou chtít jezdit hosté, ale nebudete do apartmánu chtít zajet ani vy sami.

Telefon s logem Airbnb v kuchyni.
Pronajímání apartmánu na krátkodobé pobyty vypadá zpočátku snadno. Připravte se ale na různá úskalí s ubytovanými hosty.

Pokud byste byt pronajímali dlouhodobě jedné osobě, obvykle s ní sepisujete nájemní smlouvu, ve které si otázku pojištění řešíte. Apartmán, byt na krátkodobé ubytování, pronajímáte jako fyzická osoba. Týkají se vás tedy občanská pojištění. Jaká?

Nejlepší řešení je trojkombinace:

  • pojištění nemovitosti,
  • pojištění domácnosti,
  • pojištění odpovědnosti.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je první pojistka, na kterou by žádný majitel neměl zapomenout. To platí pro každý nemovitý majetek, který máte. Pojištění nemovitosti navíc obvykle vyžadují banky, pokud si na nemovitost zřizujete hypotéku.

Rozsah pojištění nemovitosti kryje části, které jsou pevně spojeny se zemí a pevným základem, takže zdi, podlahy, okna, dveře. Blíže se o pojištění nemovitosti dočtete v našem článku.

U apartmánových komplexů si dobře zjistěte, kdo je vlastníkem nemovitosti. Ověřte, na co má sjednané pojištění majitel komplexu a co ještě pojištěné není.

Pojištění domácnosti

Při pronajímání apartmánu nebo bytu se předpokládá, že ho pronajímáte zařízený. Jako majitel budete pořizovat vybavení a rozhodně ho budete chtít zachovat na několik let pro další hosty.

Máte v apartmánu televizi, mikrovlnku, sedačku, postele, lednici? Všechno toto vybavení lze pojistit pojištěním domácnosti. Pojištěním domácnosti budou kryty nahodilé události jako požár, výbuch, povodeň, nebo krádež. Blíže se seznamte s pojištěním domácnosti v našem článku.