logo
 menu

4 chyby, na které si dejte u pojištění domácnosti pozor

Napsal
12.08.2022

Chyb, kterých se může klient dopustit v pojištění domácnosti je nepřeberné množství. Existují 4 hlavní, které se podle našich zkušenosti opakují. Přitom nejde jen o drobnosti, ale o zásadní přešlapy. Které to podle nás jsou a jak se s nimi vypořádat?

1. chyba: Pojištění nemovitosti není pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti si laik může snadno splést. Bydlení je pro nás všechny jedna ucelená kategorie. Pojišťovny ale vidí pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti jako dva samostatné produkty.

Pojištění nemovitosti chrání stavbu a její pevné součásti, zatímco pojištění domácnosti chrání vybavení domu nebo bytu. Chcete poznat blíže pojištění domácnosti, a co zahrnuje? Vše najdete v našem článku „Na co se vztahuje pojištění domácnosti a co vše od něj chtít?“ a „Pojištění domácnosti: seznamte se!“. K pojištění domu vám pomůže náš článek „Pojištění domu: co zahrnuje a na co si dát pozor?“.

„Jen pojištění domácnosti vám uhradí škodu po vykradení bytu, nebo řádění živlů. Pojištění nemovitosti vám při vzniku této škody nepomůže,“ upřesňuje náš specialista z Centra pojištění domu Lativ.

2. chyba: Pojištění domácnosti bez pojištění odpovědnosti

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti chrání jen váš majetek. To zní nakonec docela dobře, ne? Zkusme se ale podívat na příklad, který ukáže rozdíl v dalších pojistných produktech nejlépe.

Oprava vodovodní baterie.
Chyba vodovodní baterie může způsobit nemalé škody nejen na vašem majetku, ale i na majetku sousedů. 

Ve vaší kuchyni praskne přívod vody. Nejste doma a než se zjistí, co je za problém, poškodí voda vaši kuchyň, plovoucí podlahu, strop a výmalbu u sousedů, ale i jejich kuchyň včetně několika elektronických zařízení. Máte sjednané pojištění domácnosti, v tomto směru jste aspoň v klidu. Pojišťovna však uhradí z pojištění domácnosti jen škody na vašem majetku. Škody na majetku ostatních pojištění domácnosti nekryje. Sousedé budou chtít náhradu škody od vás. Škody u sousedů by vám v tomto případě pokrylo pojištění odpovědnosti.

Rada Informujte se předem, proti jakým rizikům se pojišťujete. V základním balíčku bývá obvykle vloupání, požár, vichřice, výbuch. Ale záplava a povodeň už stojí vedle a k jejich sjednání je potřeba připojištění.

3. chyba: Nedostatečné zabezpečení

Pojišťovna při likvidaci pojistné události přihlíží na to, jak byl byt nebo dům zabezpečený. I přesto, že máte sjednáno pojištění domácnosti proti krádeži a vloupání, pojišťovna se může nakonec rozhodnout nevyplatit pojistné plnění. Důvod může být prostý, a to nedostatečné zabezpečení domácnosti.

Dvě okna na domu, jedno je otevřené.

Otevřené okno může znamenat překážku pro vyplacení plného pojistného plnění v případě krádeže.

„Pokud si na věci v domácnosti nastavíte vyšší pojistné limity, bude od vás pojišťovna chtít také vyšší zabezpečení celé nemovitosti. Už si nevystačíte s obyčejným zámkem. Pojišťovna v pojistných podmínkách bude trvat na pokročilém uzamykacím systému, nebo dokonce elektronickém zabezpečovacím zařízení,“ uvádí specialista Centra pojištění domu Lativ.

Rada I přes kvalitní zabezpečovací zařízení se vyvarujte základních chyb jako je nechané otevřené okno. Pojišťovna v takovém případě pojistné plnění nevyplatí, nebo ho bude krátit.

4. chyba: Nízké pojistné částky

Rada Pojistné částky si sjednávejte v takové výši, aby vám umožnily pořídit nové vybavení domácnosti ve stejné kvalitě jako doposud. Součtem těchto částek je pak maximální pojistná částka, kterou vám pojišťovna vyplatí.

Pojistka ale nesmí zůstat po sjednání jen jako papír ve složce hozený hluboko šuplíku. Je potřeba s ní pravidelně pracovat, aby byly nastavené ceny stále aktuální a splňovaly výše uvedenou podmínku. Tato chyba se v současné době rostoucích cen velmi často připomíná, ale i tak jsou pojistné částky stále problém.

Pokud je pojistná částka nižší než skutečná hodnota věcí, hovoří se o podpojištění. Pojištěný dostane z pojistky v případě pojistné události méně peněz, než by chtěl. Pojistné plnění je v takovém případě ještě navíc kráceno. Chcete o podpojištění a krácení pojistného plnění zjistit více? Přečtěte si náš článek.

Pokud plánujete uzavření pojištění domácnosti, neváhejte nás kontaktovat. S vytvořením individuální nabídky pojištění vám rádi pomůžeme v Centru pojištění domu Lativ. Uvedené chyby se vás s námi týkat rozhodně nebudou.

Hodnocení článku